Pitääkö luomun uudistua? Valtakunnalliset Luomupäivät Lahdessa 5.–6. marraskuuta

,
Kuva-TanjaRuoti_Juha_ja_Maija-Merikanto-3.jpg

Valtakunnalliset Luomupäivät järjestetään tänä vuonna Lahdessa erityisen juhlallisissa tunnelmissa, juhliihan toinen pääjärjestäjistä, luomutuottajien valtakunnallinen yhteistyöjärjestö Luomuliitto 40-vuotista toimintaansa. Lahdessa on syytä kysyä paitsi mitä menneinä vuosikymmeninä on saatu aikaan, myös sitä, pitääkö luomun uudistua säilyttääkseen edelläkävijän asemansa ekologisessa ruoantuotannossa.

Tapahtuman teemaa – uudistava ja uudistuva luomu – lähestytään sekä luomututkimuksen että luomutuotannon kautta. Ohjelmassa syvennytään myös ilmastoystävälliseen luomuviljelyyn ja kotieläintuotannon sekä markkinoinnin aiheisiin. Kansainvälisen tuulahduksen tuo Bio Suisse-luomujärjestön kehitysjohtaja Carole Nordmann, joka inspiroi visioimaan suomalaisen luomun tulevaisuutta Sveitsin esimerkin kautta.

Retkillä tutustutaan luomuun alkutuotannon, jalostuksen ja ammattikeittiöiden näkökulmasta, ja keskiviikkoiltana juhlitaan Luomuliiton 40-vuotista taivalta luomugaalassa, missä palkitaan ansioituneita luomutoimijoita.

Luomuinstituutti pystyttää tapahtumaan posterinäyttelyn, joka kokoaa yhteen tuoreinta kotimaista luomututkimusta. 

Luomupäiville voit ilmoittautua 19.10. mennessä.

Luomupäivien ohjelma

LP2025-markkinointikuvat-fb-post.jpg

Kuvissa esiintyvät Maija ja Juha Merikanto tuottavat luomumansikkaa Mukulan maatilalta Iitissä, Lahden ja Kouvolan välissä. Kuva Tanja Ruoti.